Galerie

Rád bych Vám zde představil města a obce, na které se specializuji, které velmi dobře znám a jsou se mnou spjata. Především se bude jednat o město Adamov, v jižní části okresu Blansko, také obce Kanice, Bílovice nad Svitavou, Blansko, Brno apod.

Vír

Vír je nevelká klidná obec ležící na východním okraji okresu Žďár nad Sázavou, při soutoku řeky Svratky a říčky Bystřice.

Co určitě v Víru neopomeňte navštívit?
Hrad Pyšolec – Rozsáhlý hrad na kopci v meandru Svratky patřil k sídlům pánů z Pernštejna, založený na přelomu 13. a 14. století. Důvod zániku hradu v 15. století není znám. V terénu je doposud patrný důmyslný systém valů a zbytky mohutné válcové věže a hradního paláce.
Historické usedlosti – Ve Víře nalezneme několik dochovalých selských stavení. Jedná se o č.p. 7, 15 a 25. Výstavba usedlosti č.p. 7 spadá do období pozdější kolonizace vesnice a její stáří je odhadováno na více než 150 let. Usedlost č.p. 15 je objektem se zdobeným štítem, mezi místními nazývaný Juránkův statek. Patří k velmi pěkně dochovaným venkovským usedlostem. Statek č.p. 25 byl původně nazýván Gregorův, dnes Waníčkův.
Ferrrata Jezerní stěna – nedaleko hráze Vírské přehrady se nachází ferrata obtížnosti B – C.
Vodní nádrže Vír I a II – dvojice nádrží byla vybudována v 50. letech 20. století. Dohromady dosahují rozlohy vodní plochy 245 ha.
Vírský mlýnek – nevšední soubor vyřezávaných postaviček, které jsou poháněny vodním proudem. Původní soubor figurek zde byl umístěn Vincencem Navrátilem na Rovečínském potoce. Po jeho úmrtí byly postavičky věnovány do Horáckého muzea. Obec Vír v roce 2007 nechala vyrobit repliku.

Odkazy, které by se Vám mohly hodit:
Oficiální web města: www.virvudolisvratky.cz
Základní škola a mateřská škola Vír: www.zsmsvir.cz/zakladni-skola

Fotogalerie